Plekispets OÜ

Plekkkatused

PLEKISPETS OÜ eelistab kõikidest katusekattematerjalidest just plekk-katuseid.

Valmistame enamus oma töödes kasutatava pleki lisadetailid ise. See annab meile teatava eelise nii hinna, aja kui ka eriliste lahenduste osas.

Meie poole võib pöörduda mistahes plekist eridetaili tellimiseks ja leiame Teile sobivaima lahenduse.

plekispets katusetööd

Sileplekk

Kui olete otsustanud oma elamu katuse katmise materjaliks valida pleki, siis meie aitame Teil selle igati nõuetekohaselt paigaldada. Tehtud tööle anname 2- aastase garantii. Plekile tuleb kaasa tootjapoolne garantii.

Katuseplekki valmistatakse nii sileplekina kui profileeritud plekina.

Sileplekil on väga vanad traditsioonid, kerge ning ajatu loomus ja väga nägus ilme, nii uute kui vanade majade katustel. Sileplekk nõuab kogu oma pinna all tuge ja seda jätkatakse valtsidega.  Kõrvutiasetsevate plekktahvlite servad volditakse omavahel kokku tihedateks ühendusteks.

Sileplekk on metalli valikust olenemata kallim alternatiiv kui seda on katusekivid, mistõttu ei kasutata seda just tihti suurte pindade katmiseks. Seevastu on plekk suurepärane tihendusmaterjal, ventilatsioonitorud ja uugid. Plekist valmistatakse vihmaveerenne- ja torusid.

Profileeritud plekk

Profileeritud plekki valmistatakse lakitud või pinnatud terasplekist ja lakitud või töötlemata alumiiniumist. Seda on olemas nii lainekujuliste pidevprofiilidena kui katusekivide sarnaste plaatidena.

Profileeritud plekki ei valtsita, vaid  paigaldatakse kandvale sõrestikule või roovidele ja seda jätkatakse ülekattega, siis ei ole liitekohad täiesti siledad. Seepärast peab olema katusekalle vähemalt 14 kraadi.

Vaskplekk

Vaskpleki eluiga on väga pikk, kui seda tänapäeval ei mõjuta happelised sademed. Õhuga kokku puutudes kattub vask paatinaga, vase algul metalselt läikiv pind muutub esmsalt pruunikas- mustaks ja seejärel tüüpiliselt paatinaroheliseks, nagu võib näha näiteks kirikute vaskkatustel.

Paatina on omakorda vaserooste, ent erinevalt rauaroostest on paatina vastupidav ja kaitseb metalli edasise lagunemise eest. Ka sadu  aastaid vanu vaskkate, täidab endiselt oma otstarvet. Tänapäeval peetakse vaske suhteliselt kalliks ja eksklusiivseks materjaliks.

Peamiselt valmistatakse sellest vihmaveerenne  ja – torusid ning kaetakse ühenduskohti katustel ja fassaadidel, kus tahetakse vältida pidevaid hooldustöid.

Alumiiniumplekk

Alumiiniumplekk on matja pinnaga, kerge ja hele hõbedatooni halli värvi. Alumiinium on vastupidav, ei roosteta ja seda on võimalik vajadusel keevitada. Mõne aja möödudes alumiinium oksüdeerub ja tuhmub.

Alumiiniumplekki müüakse ka tööstuslikult lakituna ja sellisena on seda saadaval paljudes värvitoonides. Katusekatmiseks toodetakse nii profileeritud kui siledat, valtsimiseks mõeldud plekki, elamute katustel kasutatakse enamasti profileeritud kujul plekki.

Alumiiniumi heaks omaduseks on see, et ta juhib väga hästi soojust ja on üsna suure soojuspaisuvusteguriga, mistõttu võib katus temperatuuri muutudes naksuda. Naksumise vältimiseks tuleb enne pleki paigaldamist asetada roovidele katusepapi  ribad.

Soojuspaisumise tõttu võivad naksuda ka kruvide kinnituskohad.

Terasplekk

Terasplekk puhtal kujul roostetab kahjuks aastatega läbi. Kui on soov seda siiski kasutada ehituses, siis tuleks seda millegagi kaitsta. Hästi kaitseb terast katmine tsingikihiga- tsinkimine, mida tehakse vabrikus.

Kõige parem variant on kui pinnata tsingitud plekk plastmassikihiga. Selliselt töödeldud plekk peab katusel ilma ülevärvimata vastu 20-30 aastat.

Katusekividega sarnaneva pleki puhul kasutatakse granuleerimise pindamismeetodit, mis meenutab betoonkatusekivide granuleerimist. Granuleeritud pleki heaks omaduseks peetakse seda, et ta ei kõmise  vihmasajus nii tugevalt ja on libisemiskindel.

 

Selleks, et tsingitud, kuid plastmassiga pindamata terasplekk oleks hooldusvaba, segatakse tsingikihti alumiiniumi. Plekk omandab hõbehalli värvitooni ja sellekaubanimetus on Aluzink.

Pliiplekk

Pliiplekk on pehme materjal ja seda saab vormida käsitsi. Seda on võimalik lõigata käepäraste vahenditega. Pliist valmistatakse korstnate deflektoreid  ja teisi torusuudmeid, kus kuumad suitsugaasid tugevalt söövitavad.

Samuti kasutatakse pliid ka vanemat tüüpi katuste katmiseks, kus muidu oleks teras- või alumiiniumplekki raske vormida. Plii on inimestele, loomadele ja loodusele kahjulik ja seetõttu tuleks seda ehitustegevuses võimaluse korral sootuks vältida.

NB! Plekk katus peab vastu kauem kui tema eest hoolt kanda. Plekk katuse eluiga ja vastupidavust saate reguleerida ainult Teie ise.

Tsinkplekk

Puhas tsinkplekk talub väga hästi vett, ent on nii pehme, et sellisena seda ehituses kasutada ei saa. Terast võib tsingiga legeerida. Sellisel kujul plekki peetakse vastupidavamaks kui pinnatud terasplekki ja seda võib peaaegu võrrelda vaskplekiga.

Kasutatakse seda nii sileda valtsitud katusekatteplekina kui liitekohtade katmiseks. Plekksepalt nõuab tsinkpleki käsitlemine pisut teistsuguseid töövõtteid kui teraspleki puhul.

Katuse hooldus

Ennekõike tuleb plekk- katus hoida prahist puhas. Praht seob niiskust, mis võib omakorda põhjustada roostekahjustusi. Samuti tuleks jälgida, et katusele ei satuks murdunud oksi.

Kui katus on siiski saanud vigastada, siis aitame selle mure lahendada.

Lekke asukohta on mõnikord raske määrata, sest vahel voolab vesi külgsuunas, enne kui leiab sobiva ava, millest sisse pääseda. Sileplekist katuse korral on kõige õigem siiski abi paluda plekksepalt.

Profileeritud pleki korral võib õnnestuda Teil ebatihedad kohad omal käel üles leida. Kõigepealt kontrolli kõiki kinnitusi.

Võta meiega ühendust

PLEKISPETS@GMAIL.COM
+372 5555 5555

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.