Fassaaditööd

FassaaditöödFassaaditööd

Välissein on kliimatõke, mis ümbritseb eluruume ning moodustab koos katuse, põranda ja vahelaega piiri sise- ja väliskeskkonna vahel. Soojustusmaterjalide osatähtsus konstruktsioonis on väga tähtis, sest tänu korralikule isolatsioonile saab hoida kokku energiat ning vähendada oluliselt küttekulusid.

Sein peab ennekõike hoidma soojust, tõkestama niiskust, olema tuulekindel ja hoidma koos maja. Hästi soojustatud hoonete turuväärtus püsib kõrge väga pikka aega, seetõttu on see üheks oluliseimaks investeeringuks hoone tulevikku silmas pidades.

Kliima Põhjamaades erineb piirkonniti oluliselt. Seepärast olenevad soojustusnõuded suuresti maja asukohast.

Fassaaditööd, mida teostame

PUITFASSAADID

Puitlaudis on väga populaarne Rootsis, Norras, Soomes ja samuti Eestis, sest puit on suhteliselt odav materjal. Pealegi on puit väga keskkonnasõbralik. Kui  puit saab pärast vihma ära kuivada, siis kestab see kaua. Tagavaraosad on alati kättesaadavad ja puitu on lihtne saagida sobivasse mõõtu.

Fassaad võib olla väga lihtne või rikkalikult kaunistatud nikerdustega.

Paljud palkseinad on vooderdatud laudisega, et varjata või hoopis kaitsta seda. Fassaadipinna iseloom sõltub suuresti puitmaterjali kvaliteedist, laudisetüübist ja pinnatöötlusest. Paigalduse juures kasutatakse  rõht- või püstlaudist.

Püstlaudises paiknevad lauad püsti ja see tekitab majast kõrgema mulje, samas kui rõhtlaudisega maja tundub olevat oluliselt madalam. Sulundlaudise võib paigaldada ka diagonaalselt, kuid sellisel viisil kaetakse enamasti väga väikeseid fassaadipindu.

Jälgida tuleb, et piki laudu voolav vesi oleks lauaotste juures juhitud fassaadist eemale. Puitlaudiseid on paljudes variantides ja neid paigaldatakse erinevalt:

 • katteliistudega laudis
 • soomuslaudis
 • ülekattega laudis
 • sulundatud silelaudis- varjatud naelutus läbi sulundi
 • ühesfaasiline poolsulundislaudis
 • vaheliti laudis

NB! Puitfassaade peab loomulikult ka hooldama. Peamiseks hoolduseks on laudise ülevärvimine. Päikesevalguse toimel puit lõheneb. Lahtistesse lõhedesse võib tungida vesi  ja puitu mädandada.

Kahjustada saanud puit tuleb esimesel võimalusel asendada uuega. Kui fassaadi õrnemad osad ona kaetud plekiga, siis tuleb ka see üle vaadata. Vajadusel üle värvida või välja vahetada.

PLEKKFASSAADID

Plekkfasaadi  puhul kasutatakse peamiselt kuumlakitud alumiiniumi, kuid sobib ka kuumlakitud ja tsingitud või plastmassiga pinnatud terasplekk. Lakikihi esmane ülesanne on anda plekile meeldiv välimus, kuid see kaitseb plekki ka rooste eest. Täpselt samuti, kui katusepleki puhul võib fassaadipleki värvitoon ajas muutuda.

HEAD OMADUSED:

 • Kerge kaal
 • Lihtne paigaldada
 • Fassaad ei vaja järeltöötlust

HALVAD OMADUSED:

 • Piiratud värvivalik
 • Värv luitub aja jooksul
 • Mõlkis plekki ei saa parandada, see tuleb välja vahetada.
 • Piiratud võimalused detailide- piirde- ja nurgalaudade jms kasutamiseks.
 • Liitekohad jäävad horisontaalsete triipudena paistma üle kogu fassaadi.
 • Juurdeehituse korral on raske leida varem kasutusel olevat värvitooniga materjali.

NB! Alumiiniumpleki mõõtmed muutuvad temperatuuri kõikudes ja kui plekk on kehvasti paigaldatud, siis hakkab see naksuma. Sel juhul tuleks plekk uuesti paigalada ja asetada aluskihi ja pleki vahele katusepapist ribad.

Plekk võib ilmastiku mõjul ka luituda, kuid see mõjutab vaid pleki välmiust. Mehaaniliste mõjutuste tagajärjel võivad tekkida mõlgid. Kahjustatud plekk tuleks välja vahetada. Tekkinud  kriimustused tuleks esimesel võimalusel üle värvida.

Rooste võib tekkida terasplekil pleki lõikekohtades. Roostekiht tuleb eemaldada ja kahjustatud pind üle värvida.

KROHVFASSAAD

Krohvfassaad võib  oma struktuuri poolest erineda alates tasasest silekrohvist kuni väga kareda pritskrohvini. Erineva pinnastruktuuriga krohvi abil luuakse fassaadile mustrid ja kaetakse erinevaid nurki.

Õhukese kihi pinnale kandmise järel jäävad kivid läbi pinnatiskihi läbi paistma. Krohvi parimaks aluskihiks on hästi karedakoelise pinnaga kergbetoon, kerglinkemüür, tellis ja tavaline betoon.

Tavaliselt valitakse krohvivärv vastavalt krohvile. Krohvitud fassaadi tuleks värvida nn. tsementlubivärvidega, mille sideained on samad, mis krohvil endal.

NB! Tavalisteks murekohtadeks krohvfasaadide puhul on  krohvi murenemine ja  pragude teke. Praod, mis on tekkinud vundamendi vajumise tagajärjel ja ilmnevad näiteks  diagonaalselt kulgevate lõhedena on nn. kuivamislõhed ja need ei ole ohtlikud.

Kuivamislõhede vastu aitab fassaadi ülevärvimine. Suureks ohuks on fassaadi puhul hoopis suured vajumislõhed. Need tuleb ilmtingimata tihendada ja veenduda, et vee irdumine neisse on tõesti peatunud.

Põhjuseid, miks vesi irdub krohvi võib olla mitmeid. Näiteks: pragunenud aknaplekk, räästa leke, vale värvivalik, kehv krohvimine või ebasoosiv ilmastik krohvitööde teostamise ajal.

KIUDPLAADIGA KAETUD FASSAAD

Kiudplaadiga kaetud fassaad on praktiliselt hooldusvaba. Materjal on suurepärane ja vastupidav.

Telli fassaaditööd meilt!